Jesteś owocem swoich wyborów, a nie ofiarą okoliczności

Każdy z nas przechodzi różne okresy w swoim życiu. Może dziś u Ciebie układa się wszystko tak jak chcesz, a może stoisz w obliczu trudności, tragedii lub dużej zmiany życiowej.

Trudne okresy są nieodłączną częścią naszego życia. Nikt nam nie obiecał, że życie będzie zawsze toczyć się tak, jak chcemy i będzie łatwe.

Jak pokazuje doświadczenie życiowe – bolesne sytuacje często niosą w sobie okazje, podczas których możemy się uczyć i najbardziej się rozwijać. Twoja reakcja na trudności życiowe jest najważniejsza i określa czy będziesz mieć postawę „zwycięzca” czy „ofiara”.

Człowiek staje się ofiarą sytuacji, gdy przestaje zachowywać się w produktywny sposób – traci kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem i pozwala, aby kierowały nim okoliczności.

Podejmij decyzję, że zaczniesz myśleć i zachowywać się w produktywny sposób, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nawet gdy odczuwasz ból i smutek.

Nie lituj się nad sobą

Najczęściej, gdy ludzie przeżywają poważne trudności, tracą dużo czasu na rozmowy i rozmyślanie o trudnej sytuacji, o swoich negatywnych emocjach. Świat potraktował ich niesprawiedliwie i teraz Ty i wszyscy wokół Ciebie muszą im współczuć. W rezultacie tracą cenne godziny swojego życia na narzekanie i niepokój.

Możemy spędzić resztę naszego życia martwiąc się o swoją sytuację, lecz nasz niepokój nie zmieni tu dosłownie niczego. Każdą minutę, którą marnujemy na narzekanie i litość, moglibyśmy poświęcić na poprawę swojej sytuacji.

Pamiętaj, że litość i niepokój sprawiają, że możesz utknąć w miejscu. Poczucie litości powstrzymuje nas przed dokonywaniem zdrowych wyborów. Nie pozwólmy, aby litość stała się naszą metodą na uniknięcie zmian w życiu.

Zamiast tego przejmijmy kontrolę nad swoimi emocjami oraz nad tym w jakim stopniu będziemy ujawniać innym swoje stany emocjonalne.

Wybierajmy myśli i działania, które mogą poprawić naszą sytuację. Popatrzmy dookoła siebie. Jest dużo ludzi, którzy przechodzą podobne trudności i dają sobie radę, bo podejmują decyzję, że chcą je pokonać.

Dostrzegaj rozwiązanie, nie problem

Gdy pojawią się problemy, to Ty decydujesz, jak będziesz na nie reagować.

Zawsze masz wpływ na własne życie. Im bardziej człowiek wierzy, że potrafi kształtować to, co się dzieje wokół niego i może mieć na to wpływ, tym bardziej jest przekonany, że potrafi dokonać zmian i przejść przez trudny okres życia.

Kształtuj w sobie poczucie, że poradzisz sobie. Nawet jeśli dziś nie wiesz do końca jak rozwiązać sytuację, z czasem znajdziesz odpowiednie rozwiązanie i osiągniesz to, co sobie wyznaczyłeś do osiągnięcia.

Miej pozytywne nastawienie i wiarę, że wyjdziesz z tej trudnej sytuacji jako zwycięzca, a nie ofiara, nawet jeśli dziś tak nie czujesz.

 

Co nie działa na Twoją korzyść?

  • Czekanie, aż coś się wydarzy, sytuacja sama się rozwiąże, zamiast przyjąć inicjatywę za poszukiwanie rozwiązania
  • Marnowanie czasu na żal, litość, niepokój i samowspółczucie
  • Przekonanie o własnej bezradności – nie ma sensu się starać, bo i tak co robię nie zmieni mojego życia

Co działa na Twoją korzyść?

  • Wiara w to, że dam radę
  • Przekonanie o kontroli i o tym, że potrafimy wpływać na bieg wydarzeń
  • Kontrola własnych emocji
  • Plan działań
Podziel się: