Wideo #7 Zaspokajanie swoich emocjonalnych potrzeb

Jak twierdzą psychologowie, pierwotnymi przyczynami problemów konfliktów wewnętrznych, zaburzeń nastroju, cierpienia, niskiej samooceny, nieśmiałości i zaburzeń osobowości leżą w niezaspokojonych potrzebach emocjonalnych.

Podstawowe potrzeby emocjonalne

Każdy z nas ma swój zestaw indywidualnych potrzeb, lecz istnieją podstawowe potrzeby emocjonalne, które są ważne dla wszystkich ludzi. Możemy odczuwać je z różną intensywnością. W terapii schematów wyróżnione pięć kategorie takich potrzeb (por. Young, Klosko i Weishaar, 2014).

  • Bezpieczne przywiązanie się – potrzebujesz bliskich więzi z ludźmi. Potrzebujesz uwagi, miłości, bezpieczeństwa i akceptacji ze strony innych osób.
  • Autonomia, kompetencja i poczucie tożsamości – potrzebujesz wiedzieć, co czyni Cię tym, kim jesteś, i w czym jesteś dobry.
  • Wolność wyrażania ważnych potrzeb i emocji.
  • Spontaniczność, zabawa i radość.
  • Realistyczne granice.

Osoby dotknięte problemami wewnętrznymi często mają trudności z zaspokajaniem wymienionych potrzeb emocjonalnych („Emocjonalne pułapki przeszłości”, Git A Jacob) .

Poznaj jak możesz zaspokajać swoje potrzeby w trzech krokach.

Kiedy nasze indywidualne potrzeby nie są zaspokajane, nie jesteśmy w stanie być szczęśliwymi, mieć spokój wewnętrzny, budować dobre partnerskie relacje i realizować nasz potencjał – być skutecznymi w pracy.

Zachęcam Cię do zmiany Twoich wzorów myślenia, tak by Twoje potrzeby emocjonalne były zawsze zaspokojone.

Mogę Cię wspierać w tym procesie. Skontaktuj się za mną. 

Z dużą wiarą w Ciebie,

Natalia Półtorak

Podziel się: