5 zachowań, które powstrzymują profesjonalistów od spełnienia się w pracy

W ciągu ostatnich lat pracy jako coacha z klientami z różnych krajów zauważyłam, że jak mężczyźni tak i kobiety, wkładają duży wysiłek w budowanie swoich karier zawodowych z myślą o tym, że będą cieszyć się i mieć dużą satysfakcję ze swojej pracy.

Czas mija, ogromny, codzienny wysiłek jest wkładany w awans, budowanie spółki, zespołu i nadchodzi moment, w którym zdają sobie sprawę z tego, że pomimo starań i pracy, są bardzo daleko od tego, gdzie chcą być. Większość wytraca ogromną ilość energii, aby ukryć przed sobą i innymi fakt, że są przerażeni, smutni i nie widzą dalszego sensu. Próbują na próżno zbudować lepsze życie zawodowe – wiele osiąga sukces, ale nadal nie rozwijają się w swojej pracy.

Zauważyłam, że większość naszych problemów zawodowych jest powiązana z brakiem wiedzy o sobie, o swoich przekonaniach, o tym, jak wyjść ze strefy komfortu, kiedy uczucia paraliżują przed nową działalnością.

Uczyniłam to moim życiowym zadaniem, aby pomóc profesjonalistom w odzyskiwaniu kontroli nad ich życiem zawodowym i dostarczać wiedzę i narzędzia niezbędne do budowania satysfakcjonującego życia zawodowego za którym tęsknią.

W tym artykule opisuję pięć najbardziej szkodliwych sposobów zachowania, których doświadczyłam w moim własnym życiu i które popełniają tysiące profesjonalistów na całym świecie.

Zachowanie 1: NIE UMIEM NAZWAĆ SWOICH SILNYCH STRON, TALENTÓW I OSIĄGNIĘĆ 

Mówisz do siebie: „Nie jestem utalentowany i nie mam specjalnych umiejętności”.

Kiedy pytam klientów: „Jakie są Twoje mocne strony, talenty, które wyróżniają Ciebie od innych w twojej dziedzinie?”, większość nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Jeśli nie potrafisz nazwać swoich talentów, mocnych stron, umiejętności, to nie możesz ich w pełni wykorzystać, ani rozwijać. Człowiek może efektywnie działać tylko w oparciu o swoje mocne strony.

W życiu zawodowym poszukaj dla siebie pozycji, na której osiągniesz najlepsze wyniki. Znajdziesz ją tam, gdzie będziesz robić to, co umiesz najlepiej – w ramach Twoich mocnych stron.

 

Zachowanie 2: PERFEKCJONISTA WE WSZYSTKIM 

Mówisz do siebie: „Nic co robię, nie jest wystarczająco dobre”.

My, ludzie, nie jesteśmy doskonali. Próba bycia idealną osobą jest pułapką, która może prowadzić do różnego rodzaju negatywnych zachowań, takich jak nadmierne kontrolowanie, bezwzględne standardy osobiste, hiperkrytycyzm oraz zwlekanie, aż do momentu, kiedy robota będzie „właściwie wykonana”, zdobędę odpowiednie umiejętności, certyfikaty, i tak dalej…

Najczęściej perfekcjonizm jest strategią leczenia zaniżonego poczucia wartości i nadmiernego poczucia zagrożenia.

Wiecznie jest kolejna, wysoka poprzeczka do przeskoczenia, ciągłe napięcie, walka o następny „sukces”. Jeśli się nie uda – pojawia się frustracja, wybuchy złości, obwinianie siebie i innych. Jeśli się uda, to i tak nigdy nie jest dość dobrze i niepokój pozostaje. Nigdy nie będzie wystarczająco dobrze i nie nadejdzie odpowiedni, idealny moment, żeby zacząć iść w kierunku satysfakcjonującej kariery zawodowej.

Twoje standardy kosztują Cię bardzo dużo. Zrzekasz się wielu okazji do szczęścia i spełnienia w życiu.

 

Zachowanie 3: SPRAWIAĆ PRZYJEMNOŚĆ INNYM

Mówisz do siebie: „Zrobię tak, jak ty tego chcesz”.

Próba bycia cudownym człowiekiem jest także pułapką. Martwisz się, aby zadowolić innych i zdobyć ich akceptację. Chcesz być miłym i sprawić, by wszyscy wokół Ciebie czuli się dobrze. Myślisz o sobie, że jesteś dobrym człowiekiem i musisz dbać o interes innych bardziej niż o swój. Czujesz się winny, kiedy stawiasz swój interes zawodowy na pierwszym miejscu. Pozwalasz, aby inni cię kontrolowali i podejmowali za Ciebie decyzję.

Takie zachowanie może pozbawić Cię zdolności do działania z autorytetem, z obawy przed rozczarowaniem innych.

 

 Zachowanie 4: PRZESZŁOŚĆ KONTROLUJE TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ

Mówisz do siebie: „Rozmyślam o przeszłych niepowodzeniach, ponieważ pomoże mi to wyciągnąć wiele korzystnych wniosków”.

Czy trzymasz się kurczowo przeszłości? Poświęcasz czas na przeżywanie nieszczęsnych, bolesnych wydarzeń z przeszłości? Mówisz sobie, że musisz przemyśleć wydarzenie, ponieważ próbujesz „rozwiązać rzeczy”, aby dokładnie zrozumieć, co poszło nie tak?

W pewnym momencie rozmyślanie o tym, co poszło źle, zaczyna przeszkadzać Ci w awansie i w osiągnięciach.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety tracą, koncentrując się na przeszłości. Często robią to na różne sposoby. Mężczyźni, którzy trzymają się przeszłości, mają skłonność do obwiniania innych za to, co ich zdaniem poszło nie tak w ich własnym życiu lub karierze, wymyślają wymówki i odwracają ich żal na zewnątrz. Rezultatem jest gniew.

Kobiety nie tylko poświęcają więcej czasu na przeżywanie swoich niepowodzeń, analizę własnych błędów, ale również są bardziej skłonne uwierzyć, że cokolwiek poszło nie tak, to jest ich wina.

Energia, którą marnujesz na negatywne rozmyślenie o sobie, o wydarzeniach z przeszłości, zmniejsza Twoją efektywność, twórczość, otwarcie się na nowe pomysły i czerpania korzyści z Twoich umiejętności przywódczych.

 

Zachowanie 5: NIECHĘĆ POPROSIĆ O TO, NA CO ZASŁUGUJESZ

Mówisz do siebie: „Czuję, że zasługuję na podwyżkę i awans, ale boję się zapytać i nie wiem jak”.

Większość kobiet, z którymi pracuję, nie wie w jaki sposób poprosić o podwyżkę lub awans oraz jak porozmawiać z przełożonym.

Nie wiedząc, jak poprosić o to, na co zasługujesz, jaki argumenty przedstawić, bardzo szybko stracisz konkurencyjną pozycję u przełożonego i będziesz musiał o wiele więcej pracować.

 

GOTOWY, ABY ZMIENIĆ SWOJE NIEEFEKTYWNE ZACHOWANIE?

Najsilniejszym krokiem do zmiany zachowania, który możesz zrobić, jest przejrzenie się 5-ciu powyżej opisanym zachowaniom. Jeśli jakieś rezonuje z Tobą, wybierz to, które generuje najwięcej wewnętrznego bólu i wstydu. Następnie, począwszy od dzisiaj, ustał małe, wykonalne mikro-kroki, aby zacząć postępować inaczej.

Zmierz się z tym, jeśli potrzebujesz, poproś o pomoc coacha, aby wziąć odpowiedzialność za swoją karierę i życie. Podejmuj działania, które pomogą ci rozpoznać i wykorzystać Twoje talenty i zdolności, i poczuj się pewniej w tym, kim jesteś i co oferujesz.

Jeśli uważasz, że ten artykuł może pomóc Twoim znajomych, udostępnij go, proszę.

Podziel się: