Zasady Przywództwa od Gęsi

W zeszłym tygodniu odwiedziłam moją rodzinę, która mieszka w innym państwie i, z którą niestety mało się spotykam. Duże wrażenie na mnie wywarło to jak każdy członek rodziny stanowi część dużej „drużyny” wsparcia, pomocy, inspiracji i motywacji w biznesie i w życiu rodzinnym dla siebie nawzajem.

Po spotkaniach z kuzynami, którzy są dużymi producentami warzyw oraz z moim wujkiem, który jest właścicielem największego przedsiębiorstwa produkcji  bio wędlin i produktów mlecznych w regionie, przypomniałam sobie historię gęsi o której pisze Tom Worsham w książce „Are You a Goose” (Czy jesteś gęsią?). Historia odzwierciedla wiele zasad sukcesu i przywództwa, które zaobserwowałam w rodzinie i w ich biznesie podczas mojego wyjazdu.

Autor pisze, obserwacja gęsi, które przed zimą wyruszają na południe w kluczu w kształcie litery V, może wzbudzić zainteresowanie odkryciami naukowymi dotyczącymi przyczyn takiej, a nie innej organizacji formacji lotu. Z badań wynika, że uderzenie skrzydeł każdego kolejnego ptaka generuje siłę wznoszącą, z której korzysta osobnik tuż za nim. Dzięki ustawieniu w kształcie litery V cały klucz zwiększa swój zasięg o co najmniej 71 procent w stosunku do możliwości pojedynczego ptaka.

Gęś, której zdarzy się wypaść z szyku, natychmiast zaczyna odczuwać opór powietrza i trudy samotnego lotu. Szybko więc wraca do klucza, aby korzystać z siły wznoszącej generowanej przez osobnika lecącego przed nią. Gdy gęś na przedzie się zmęczy, zmienia się z innym osobnikiem i zajmuje miejsce w dalszej części klucza, a na czoło wysuwa się inny ptak.

Gęsi z tyłu gęgają, mobilizując w ten sposób osobniki z przodu do utrzymywania tempa. Gdy jedna z gęsi zachoruje, zostanie zraniona lub wypadnie z szyku, dwie inne również opuszczają formację i podążają za nią, aby jej pomóc i ją chronić. Będą jej towarzyszyć do chwili, gdy odzyska siły do dalszego lotu bądź umrze. Następnie wyruszą razem lub z innym kluczem ptaków, aż uda im się dogonić swoje stado.

Gęsi uczą nas zasad sukcesu i przywództwa:

1. W pojedynkę żadna, nawet najsilniejsza, najmądrzejsza gęś z najlepszymi strategiami nie przeleci takiego dystansu jak w kluczu.

Skala naszego sukcesu zależy od naszego najbliższego otoczeniaSkala naszej porażki zależy od naszego otoczenia. Jak pokazują badania naukowe, jesteśmy średnią 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Warto spędzać czas z osobami do których chcesz się upodobnić. Jak uważasz, jak oddziałujesz na członków swojej rodziny, zespołu? Jakie wsparcie dajesz ludziom dookoła Ciebie? Jak Twoje najbliższe otoczenie wpływa na Ciebie?

2. Siła wznosząca – zwiększająca zasięg lotu o 71% –  to atmosfera, którą stwarzamy w naszych rodzinach i zespołach.

„Wznosimy się” kiedy tworzymy pozytywną atmosferą, która zachęca naszych bliższych do działań, które przyczyniają się do wielkich osiągnięćKiedy wierzymy w nich. Jak się czują najbliżsi po rozmowie z Tobą? Jak ich motywujesz, inspirujesz? Czy dbasz o ich rozwój? Czy słuchasz ich i zachęcasz aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał i wydobyć z siebie to, co najlepsze?

3. W życiu będziemy na przedzie –  w pozycji lidera i w pozycji naśladowcy – ptaka, który gęga od tyłu. Warto rozwijać umiejętności przywódcze u siebie, swoich bliskich i w zespole.

4. Osoby, które maja wspólne cele i zmierzają w tym samym kierunku, zbliżają się do wyznaczonego punktu szybciej i z większą łatwością, ponieważ w trakcie przemierzania tej drogi polegają na sobie nawzajem. Jeśli wiesz, dokąd zmierzasz, dużo łatwiej będzie Ci tam dojść. Dokąd zmierzasz? Czy masz jasno określone cele dla swojej firmy i rodziny? 

Gęsi uczą nas sukcesu i przywództwa – mieć wspólne cele, pracować jako zespół, dobierając lepszych ludzi na odpowiednie stanowiska i wybierać swoich znajomych, współpracować w jedności jak rodzina. Gęsi uczą nas tworzyć pozytywną atmosferę, dzielić ciężką pracę, kiedy będziemy prowadzić, i gęgać od tyłu, aby zachęcić innych do działania i motywowania. Wydaje mi się, że jest to przepis na sukces mojej rodziny w biznesie  i w życiu codziennym.

Ciekawa jestem co Ty wynosisz dla siebie z obserwacji gęsi?

Podziel się: